Rodzaje łóżek do rehabilitacji

Łóżka rehabilitacyjne są przeznaczone dla osób niepełnosprawnych bądź wymagających leżenia. Są to np. pacjenci po wylewach mózgu i udarach. Wyróżnia się łóżka drewniane, metalowe oraz sterowane elektrycznie bądź manualnie.

Drewniane łóżka ortopedyczne

Drewniane łóżko ortopedyczne jest przeznaczone dla osób chorych i zostało przygotowane do leżenia, opieki oraz rehabilitacji nad pacjentem przebywającym zarówno w domu, jak i w szpitalu. Wyposażenie łóżka dobiera się w zależności od potrzeb. Mogą to być poręcze boczne, które chronią przed wypadnięciem chorego. Wyciąganie poręczy bądź ich obniżanie ułatwia osobom opiekującym się nim wykonywanie zabiegów higienicznych. Usprawnia również przenoszenie chorego z łóżka na wózek i przeprowadzanie rehabilitacji. Łóżko może być sterowane elektrycznie za pomocą pilota. Dzięki niemu chory zmienia pozycję z leżącej, przez półleżącą, do półsiedzącej. Możliwe jest też uniesienie jego kończyn dolnych. Dostępne są trzy- lub czterosegmentowe łóżka. Przykładowo: 4 segmenty obejmują ruchome obszary głowy i tułowia, dolnego i górnego odcinka nóg oraz nieruchomy obszar dolnej części kręgosłupa. Dodatkowe wyposażenie to kółka (które są też przeznaczone do hamowania), wysięgnik z uchwytem, stojak do kroplówki, uchwyt na kaczkę lub basen i szafka.

Metalowe łóżka do rehabilitacji

Metalowe łóżka rehabilitacyjne są zwykle używane w szpitalach, ponieważ są tańsze i bardziej trwałe niż te wykonane z drewna. Łatwiej jest je dezynfekować i czyścić. Są one wyposażone w wyciągane zagłówki i podnóżki oraz boczne poręcze. Te rozwiązania zdecydowanie ułatwiają dostęp do pacjenta. Podobnie jak drewniane, te z metalu także można wyposażyć w dodatkowe elementy. Podstawowe łóżko ortopedyczne jest zazwyczaj sterowane elektrycznie, co pozwala na ustawianie pozycji, która jest najwygodniejsza dla pacjenta. Można unieść jego tułów, nogi, a także regulować wysokość.

Łóżko rehabilitacyjne sterowane manualnie

W sklepach ortopedycznych i medycznych dostępne są też łóżka o sterowaniu manualnym. Można ich używać zarówno do domowej pielęgnacji pacjenta, jak też w szpitalu. Najlepiej, aby zostały wykonane z trwałego, ale lekkiego materiału. Warto dokupić do nich stolik przyłóżkowy na kółkach wyposażony w możliwość regulacji nachylenia blatu i wysokości. Do każdego z łóżek można używać materaca przeciwodleżynowego, który umożliwia poprawę krążenia i samopoczucia pacjenta. Dzieje się to za sprawą dopasowania do kształtu ciała i odpowiedniego rozłożenia punktów nacisku. Leżenie na takim materacu pozwala zachować zdrowy kręgosłup i stawy.