Choroby krwi: anemia – objawy i przyczyny

Anemia może być związana z zaburzeniami produkcji czerwonych krwinek, utratą dużej ilości krwi bądź skróceniem czasu przeżycia erytrocytów. Charakterystyczne objawy anemii to: bladość skóry, osłabienie organizmu, wypadanie włosów lub zawroty głowy. Choroba może wystąpić w wyniku, np.: niedoboru żelaza, obfitych miesiączek czy wrodzonych defektów związanych z wytwarzaniem krwinek.

 

Co to jest anemia?

Niedokrwistość, inaczej anemia, to choroba krwi, która wynika z zaburzeń produkcji czerwonych krwinek bądź zmniejszenia się ilości hemoglobiny we krwi. Erytrocyty odpowiedzialne są za transport tlenu w organizmie. Jego niedobór może powodować poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza serca oraz mózgu, które są bardzo wrażliwe na niedotlenienie. Niedokrwistość diagnozuje się za pomocą prostego badania krwi, z uwzględnieniem trzech parametrów: hemoglobiny, czerwonych krwinek oraz hematokrytów, czyli objętości krwinek do objętości całkowitej krwi.

 

Anemia – przyczyny i rodzaje

  • Zaburzenia produkcji czerwonych krwinek

Rozróżnia się kilka rodzajów anemii, które jednocześnie wskazują na przyczynę powstawania schorzenia. Niedokrwistość w wyniku zaburzeń produkcji czerwonych krwinek dzieli się na anemię niedoborową związaną z niedoborem żelaza w organizmie, kwasu foliowego czy witaminy B12. Hemoglobinopatia, np.: anemia hemolityczna, to choroba, której istotą jest zbyt szybkie niszczenie erytrocytów. Schorzenie występuje w wyniku wad budowy czerwonych krwinek oraz choroby wątroby, a także czynników, które prowadzą do rozpadu erytrocytów w naczyniach. Niedokrwistość aplastyczna, inaczej aplazja szpiku, to stan, który prowadzi do niewydolności szpiku kostnego. Dochodzi do zaniku utkania szpikowego i zastąpienia go tkanką tłuszczową lub łączną. Niedokrwistość syderoblastyczna to dosyć rzadko diagnozowany rodzaj anemii. Choroba polega na zaburzeniach wchłaniania żelaza. Schorzenie może prowadzić do marskości wątroby czy cukrzycy. Anemia może rozwijać się również w wyniki wystąpienia nowotworu.

 

  • Duża utrata krwi

Niedokrwistość występuje także w sytuacjach, kiedy organizm traci dużo krwi, np. w wyniku urazu czy obfitych miesiączek. Anemia może pojawić się również na skutek krwawienia z przewodu pokarmowego, np. przełyku, jelit lub żołądka. Stan, może mieć utajone nasilenie bądź prowadzić do krwotoku, na skutek którego dochodzi do wstrząsu hipowolemicznego.

 

  • Skrócony czas przeżycia czerwonych krwinek

Anemia związana ze skróceniem czasu przeżycia erytrocytów wynika z wrodzonych defektów wewnątrzkrwinkowych. Należy do nich, np.: anemia sierpowata, spowodowana nieprawidłową budową hemoglobiny. Ten rodzaj niedokrwistości, prowadzi do tworzenia się zatorów w naczyniach, co stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia oraz życia, ponieważ może wywołać zawał. Najczęściej diagnozowana anemia wrodzona to sferocytoza wrodzona. W wyniku choroby dochodzi do zmiany kształtu czerwonych krwinek, które przybierają bardziej kulisty kształt, zamiast wklęsłego, co sprzyja ich niszczeniu.

 

Jakie są objawy anemii?

Charakterystycznym objawem anemii jest ciągłe osłabienie i uczucie zmęczenia, które nie ustępuje, nawet po odpoczynku. Osoby chore na niedokrwistość często skarżą się na zawroty głowy, problemy z pamięcią i koncentracją i kołatanie serca. Objawy anemii to również: wypadanie włosów, sucha i blada skóra, ospałość, zaburzenia równowagi, a także skłonność do depresji.