Co to jest stulejka?

Stulejka jest zwężeniem otworu napletka, przez co niemożliwe jest odsłonięcie żołędzi prącia. Może to być wada wrodzona lub nabyta, wynikająca ze stanu zapalnego. Zabieg usunięcia stulejki jest krótki i prosty.

Zwężenie otworu napletka, nazywane stulejką, sprawia, że odsłonięcie żołędzi prącia jest niemożliwe. Wówczas między napletkiem a żołędzią zbiera się wydzielina, która może doprowadzić do trudności w oddawaniu moczu. Chociaż stulejka może być wadą wrodzoną, to częściej zdarza się, że jest ona efektem stanu zapalnego, niewłaściwej pielęgnacji w wieku niemowlęcym czy komplikacji cukrzycowych u osób starszych. Stulejka może uniemożliwiać prowadzenie normalnego życia seksualnego, ponieważ powoduje ból.

Stulejka – jak wygląda?

Stulejka jest zwężeniem napletka, który utrudnia lub uniemożliwia jego zsuwanie. Napletek to fałd skóry prącia, który pokrywa żołądź. Naciągnięcie napletka jest konieczne, aby zachować odpowiednią higienę. W przypadku stulejki odciągnięcie napletka jest na tyle utrudnione, że powoduje ból. W efekcie dochodzi do stanów zapalnych, które zwiększają problemy z odsunięciem napletka.

Usilne zsuwanie napletka sprawia, że jego warstwy powierzchniowe bliznowacieją, co zmniejsza jego elastyczność. Stulejkę można stwierdzić, gdy:
• u 3-letniego chłopca nie można zsunąć napletka z żołędzi penisa,
• u nastolatków i dorosłych mężczyzn napletek nie zsuwa się lub tylko częściowo zsuwa się z żołędzi.

Stulejka – jak leczyć?

Leczenie zwykle polega na wykonaniu zabiegu usunięcia zwężonego napletka. Jednak u dzieci często stosuje się leczenie maściami sterydowymi, które sprawiają, że skóra napletka staje się cieńsza i bardziej elastyczna. Nie zawsze udaje się osiągnąć zamierzony efekt za pomocą leków. Wówczas konieczny jest zabieg, który u dzieci przeprowadza się w znieczuleniu ogólnym. Polega on na poszerzeniu ujścia napletka lub jego całkowitym usunięciu, czyli obrzezaniu. Poszerzanie nie zawsze wystarcza, ponieważ blizny pooperacyjne mogą doprowadzić do ponownej stulejki. Stąd też znacznie częściej napletek jest usuwany.

Stulejka u dorosłych mężczyzn niemal zawsze usuwana jest operacyjnie. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, choć pacjent może zdecydować się także na znieczulenie ogólne. Po operacji należy zmieniać opatrunek i utrzymywać penisa w pozycji pionowej, ponieważ wówczas lepiej się goi.