Co to są dopalacze?

W składzie dopalaczy znajdują się substancje silnie stymulujące, które wywołują uczucie euforii, pobudzenia i odurzenia. Są to produkty pochodzenia naturalnego lub syntetycznego, które zawierają substancje psychogenne podobne do amfetaminy.

Dopalacze są tak samo niebezpieczne dla zdrowia jak narkotyki. Wywołują one uczucie upojenia szczęścia, pobudzenia i jednocześnie silnie uzależniają. W ich składzie znajdują się substancje naturalne, np. z muchomora czerwonego lub syntetyczne. Stosowanie dopalaczy może doprowadzić do stanów lękowych, wzmożonej agresji, zawalu serca czy udaru mózgu. Niektóre substancje wywołują halucynacje i mogą zakończyć się samobójstwem lub zabójstwem.

Jak działają dopalacze?

Dopalacze pochodzenia naturalnego zawierają roślinne związki halucynogenne, np. z muchomora czerwonego. Substancje te mają postać ekstraktu lub suszu. W każdym dopalaczu znajdują się składniki pochodzące z wielu roślin. Po zażyciu takich dopalaczy pojawia się nadwrażliwość zmysłowa, omamy oraz zmienne nastroje – od euforii po depresję.

Dopalacze syntetyczne mają działanie podobne do twardych narkotyków – amfetaminy lub metamfetaminy. Niektóre z nich działają podobnie jak haszysz czy marihuana. Po zażyciu pojawia się wszechogarniające poczucie szczęścia, znikają problemy i poczucie głodu. Dopalacze dodają energii i sprawiają, że świat wydaje się niezwykle piękny.

Bardzo charakterystyczny jest tzw. „zjazd”, czyli moment, w którym dopalacz przestaje działać. Wówczas pojawia się silna depresja, smutek, problemy przytłaczają, a świat staje się szary i nudny. Dopalacze bardzo szybko uzależniają, a ich częste stosowanie prowadzi do przegrzania tkanek, omamów, ciężkiej depresji i prób samobójczych. Liczba i rodzaj objawów niepożądanych zależy od rodzaju dopalacza, stanu zdrowia, wieku i masy ciała.

Jak wykryć dopalacze w organizmie?

Objawy stosowania dopalaczy są bardzo różne. W zależności od zażytej substancji może to być pobudzenie psychoruchowe, bezsenność, bełkotliwa mowa, nietrzymanie kału i moczu, przyspieszone tętno, smutek lub nadmierna wesołość, poczucie pustki, omamy.

Testy wykrywające dopalacze w moczu można wykonać w większości szpitali i laboratoriów. Do badania wystarczy 10-20ml moczu zebranego o dowolnej porze. Test wykrywa obecność metabolitów dopalaczy.