Gastroskopia – wszystko co powinieneś wiedzieć przed badaniem

Gastroskopia (panendoskopia) jest jedną z najczęstszych metod diagnostycznych obrazujących wnętrze górnego odcinka przewodu pokarmowego. W poniższym poradniku dowiesz się, na czym polega niniejsze badanie i w jakim celu się je wykonuje.

Na czym polega gastroskopia?

Niniejsza metoda diagnostyczna to popularna metoda badania i kontroli ogólnego stanu układu pokarmowego (w tym: przełyku, żołądka i dwunastnicy). W wyniku gastroskopii lekarz (najczęściej gastrolog) jest w stanie pobrać fragmenty błony śluzowej, które potrzebne są do określenia charakteru zmian pojawiających się w okolicach układu pokarmowego. Ponadto, niniejsze badanie służy specjalistom do określenie obecności niektórych bakterii o pasożytów. Gastroskopia stosowana jest również w celu rozszerzenia zwężenia przewodu pokarmowego oraz do drobnych zabiegów, takich jak zatrzymanie krwawienia wewnętrznego lub usunięcie drobnych polipów.

Kiedy lekarz zaleca wykonanie niniejszego badania/zabiegu?

Wskazaniem do przeprowadzenia niniejszego badania jest między innymi:

  • podejrzenie zaburzeń pracy górnego odcinka układu pokarmowego;
  • potrzeba pobrania materiału do badań histopatologicznych;
  • zatrzymanie krwawienia wewnątrz górnego odcinka układu pokarmowego;
  • podejrzenie cekali (nadwrażliwości jelit na gluten);
  • potrzeba przeprowadzenia badania zwiadowczego przed planowanym zabiegiem operacyjnym;
  • diagnoza obecności pasożytów (np. lamblii/tasiemca) w górnym odcinku układu pokarmowego.

Jak przebiega gastroskopia?

Zabieg gastroskopii może przebiegać w znieczuleniu miejscowym gardła lub bez znieczulenia. W przypadku dzieci lub osób, które wyraźnie zgłaszają swoje obawy względem wykonywanego zabiegu, najczęściej podawane jest dormicum (tzw. głupi Jaś) lek o działaniu uspokajającym i usypiającym. Pacjent po przybyciu do sali zabiegowej, proszony jest o położenie się na lewym boku. Następnie do jego jamy ustnej zostaje wprowadzony specjalny ustnik, który utrzymuje usta w pozycji otwartej przez cały czas trwania badania. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie endoskopu do jamy ustnej. Całe badanie trwa około 5-20 minut w zależności od jego przeznaczenia. Z gastroskopią może się wiązać silne poczucie dyskomfortu i uczucie mdłości.