Jak objawiają się polipy odbytu?

Choroby jelita grubego to popularne schorzenia, występujące w szczególności wśród osób około 30 roku życia. Jednym z najbardziej uciążliwych schorzeń jest polipowatość jelita grubego, która polega na znacznym zgrubieniu błony jelita. Schorzenie te jest nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia ale przede wszystkim – powoduje wiele uciążliwych objawów bólowych, które mogą dawać o sobie znać w bardzo różnorodny sposób.

Jak objawiają się polipy odbytu?

Polip jelita grubego to poważne schorzenie, które może objawiać się na kilka różnych sposobów. Najczęstszym objawem są jednak silne bóle brzucha, zlokalizowane najczęściej w podbrzuszu. Ból taki jest nie do zniesienia i osoby, które go doświadczyły dopisują go jako ostry i przewlekły. Te silne dolegliwości bólowe są utożsamiane często przez żeńską część społeczeństwa jako ból spowodowany menstruacją, zaś mężczyźni tłumaczą go sobie jako problemy w obrębie pęcherza.

Do innych, równie istotnych objawów należy krwawienie z odbytu. Najlepszym sposobem na wychwycenie krwawej treści jest regularna obserwacja stolca. Rzadziej, choć zdarza się, że krwawienia z odbytu są tak intensywne, że powodować mogą niebezpieczną dla zdrowia i życia anemię. Z krwią z naszego organizmu wydostaje się bowiem żelazo, którego niedobory mogą skutkować poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Warto wspomnieć również o możliwości wystąpienia śluzu w naszym kale.

Objawem, który może również świadczyć o polipach odbytu jest silne parcie i biegunki. Jest to zjawisko o tyle niebezpieczne, że w konsekwencji prowadzić może do odwodnienia naszego organizmu. Biegunki w przypadku polipów odbytu wywołane są zazwyczaj zwiększonym pasażem jelitowym.

Czynniki predysponujące do wystąpienia polipów odbytu

Tak naprawdę do dziś nie ustalono jednej, bezpośredniej przyczyny powstawania polipów w obrębie jelita grubego. Mówi się o tym, że w większości przypadków o ich powstawaniu decydują predyspozycje genetyczne – dziedziczenie. Zdarza się, że polip jest zjawiskiem, które rozwija się u wielu z nas przez lata, aby po wielu długich latach dać o sobie znać silnymi dolegliwościami bólowymi.