Jak zadbać o chore zatoki?

Każdy wie, że chore zatoki związane są z dużym cierpieniem i bólem. Z tego powodu tak ważne jest doleczenie wszelkich męczących nas chorób(jak np. grypa czy przeziębienie) oraz unikanie wszelkich przeciągów. Zadbane i zdrowe zatoki to na pewno lepsze samopoczucie każdego człowieka.

Domowe rozwiązania

W niektórych rejonach świata wiadomo jak ważne jest nawadnianie nosa i zatok, które przynosi natychmiastową i długotrwałą ulgę. Płukanie zatok jest zabiegiem prostym i bezpiecznym, który może zostać wykonany w domu za pomocą:

  • gotowego, zakupionego w aptece zestawu
  • składników, które posiadamy w domu(ciepła woda, sól, naczynie do wlania wody w nozdrza).

Jakie są efekty płukania zatok?

W trakcie płukania zatok wypłukiwana jest wydzielina powodująca stan zapalny, ale także wszelki kurz czy alergeny. Płukanie zatok jest zalecane nawet po zabiegach laryngologicznych. Do zabiegu płukania zatok nadaja się takie kłopoty zdrowotne jak:

  • zapalne stany uszu, płuc,
  • zapalenie zatok,
  • przewlekły nieżyt nosa,
  • polipy, torbiele zatok,
  • zapalenie migdałków,
  • zapalenie powiek i spojówek.

Ważne jest, że w sprzedaży są gotowe zestawy i pojedyncze narzędzia do wykonania płukania zatok. W warunkach domowych do płukania zatok wystarczy ciepła woda, sól(najlepiej morska, nieoczyszczona), może być soda(dla przywrócenia prawidłowego pH zatok i nosa) i narzędzie do płukania zatok.

Jak wygląda zabieg płukania zatok?

Płukanie zatok polega na wprowadzeniu wody do nosa poprzez jedną dziurkę i jej wypuszczeniu drugą. Zabieg jest całkowicie bezpieczny i odpowiednio wykonany jest prawie niewyczuwalny. W trakcie płukania zatok(najlepiej nad umywalką) głowę należy przechylić na bok i wprowadzać wodę górną dziurka, która powinna wypływać dolną. W trakcie zabiegu należy swobodnie oddychać poprzez usta. Po zużyciu połowy przygotowanego roztworu warto zmienić pozycję głowy tak, aby górna dziurka nosa stała się dolną, co pozwoli na efektywne oczyszczenie zatok. Po wszystkim należy delikatnie wydmuchać nos i cieszyć się możliwością swobodnego oddychania. Niestety zatoki mogą być chore nawet po dłuższym przebywaniu w klimatyzowanym pomieszczeniu, dlatego też warto zapoznać się z możliwościami płukania zatok.