Kalendarz ciąży – który to tydzień

Ciało kobiety w ciąży zmienia się z tygodnia na tydzień, wraz z rozwojem dziecka. Warto znać termin zapłodnienia, ponieważ pozwala to dokładnie określić termin porodu oraz wszelkich niezbędnych badań, np. USG.

Ciąża to dla wielu kobiet bardzo wyczekiwany czas, którego zwieńczeniem będą narodziny potomka. Każdy tydzień niesie wiele zmian, od porannych mdłości i zgagi, po pierwsze ruchy dziecka. Dziecko w brzuchu mamy intensywnie się rozwija i przygotowuje do przyjścia na świat. Znając kalendarz ciąży można dowiedzieć się na jakim etapie rozwoju jest maleństwo, kiedy wykonać padania i jaki jest przewidywany termin porodu.

Kalendarz ciąży – kiedy doszło do zapłodnienia

Cykl miesiączkowy rozpoczyna się pierwszego dnia miesiączki i to właśnie ten dzień uważany jest przez lekarzy za pierwszy dzień ciąży. Koniecznie trzeba tę datę zanotować, aby możliwe było prawidłowe obliczenie terminu porodu. Ciąża trwa ok. 280 dni od dnia ostatniej miesiączki.

W drugim tygodniu cyklu zazwyczaj dochodzi do zapłodnienia. Oczywiście jest to zależne od długości cyklu miesiączkowego. Ciało intensywnie przygotowuje się do ciąży, a w pęcherzyku Graffa dojrzewa komórka jajowa. Błona śluzowa macicy jest silnie ukrwiona i przygotowana do przyjęcia jajeczka. Starania o dziecko najlepiej podjąć w momencie, gdy śluz w pochwie jest przejrzysty i rozciągliwy, ponieważ ułatwia on dotarcie plemników do komórki jajowej.

W trzecim tygodniu ciąży pęka pęcherzyk Graffa, a dojrzała komórka jajowa przemieszcza się jajowodem do macicy. Do jajeczka docierają wyłącznie najsilniejsze plemniki, z których zwykle tylko jeden dociera do wnętrza komórki jajowej. Tak powstaje zygota, która od razu zaczyna się dzielić i po kilku dniach dociera do macicy, w której się zagnieżdża. Do zapłodnienia dochodzi najczęściej między 12 a 16 dniem przed spodziewaną miesiączką.

Kalendarz ciąży – kiedy poród

Termin porodu można łatwo wyliczyć znając datę ostatniej miesiączki. W przypadku regularnych 28-dniowych cykli należy od pierwszego dnia miesiączki odjąć 3 miesiące i dodać 7 dni. W przypadku cyklu trwającego 32 dni należy dodać 9 miesięcy i 11 dni, a przy cyklach 26-dniowych dolicza się 9 miesięcy i 5 dni. Termin porodu w teorii przypada na 40 tydzień ciąży, ale często do porodu dochodzi między 37 a 41 tygodniem ciąży i jest to prawidłowe.