Kalkulator BMI – jak obliczyć wagę?

Stosując kalkulator BMI można szybko obliczyć czy proporcje masy ciała do wzrostu są prawidłowe. Przelicznik ten nie sprawdza się u osób z dużą masą mięśniową. Zbyt wysoki poziom BMI oznacza nadwagę lub otyłość.

Współczynnik BMI (Body Mass Index) to najprostsza metoda na sprawdzenie, czy przy określonym wzroście masa ciała jest prawidłowa. Należy pamiętać, że wartość ta nie określa zawartości tłuszczu w organizmie, dlatego w przypadku osób o dużej masie mięśniowej, BMI jest nieadekwatne. Wskaźnik ten nie nadaje się również dla kobiet ciężarnych i karmiących oraz osób niedożywionych.

Kalkulator BMI – co to jest?

Kalkulator BMI można bez problemu znaleźć w sieci. W podane rubryki wpisuje się masę ciała w kilogramach oraz wzrost w centymetrach. Konieczne jest także podanie płci, ponieważ BMI jest różne dla kobiet i mężczyzn. Wskaźnik BMI można także obliczyć samodzielnie, za pomocą poniższego wzoru:
waga w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu, np.
60kg : (1,65×1,65) = 2,7225
wagę ciała w kilogramach należy podzielić przez otrzymany wynik
60 : 2,7225
wartość wskaźnika BMI wynosi w tym wypadku 22,03.

Kalkulator BMI – ile kalorii?

Kalkulator BMI pozwala szybko obliczyć wskaźnik masy ciała BMI. Umożliwia on ocenę ryzyka wystąpienia poważnych chorób, do których zalicza się miażdżycę, udar mózgu, chorobę niedokrwienną serca, a nawet nowotwory. Wskaźnik ten określa stan fizyczny i w przybliżeniu obrazuje ilość tłuszczu w organizmie.

Znając swój wskaźnik BMI można bardzo łatwo obliczyć zapotrzebowanie organizmu na kalorie. Jest to tzw. wskaźnik BMR, który określa minimalne dzienne zapotrzebowanie energetyczne wymagane do podtrzymania procesów życiowych w czasie spoczynku. Najprostszy wzór na obliczenie BMR to pomnożenie wagi przez 24 godziny. Otrzymany wynik należy pomnożyć przez współczynnik aktywności, który wynosi:
1,0 – brak aktywności fizycznej
1,2 – niski poziom aktywności fizycznej
1,4 – praca niefizyczna, trening 2 razy w tygodniu
1,6 – lekka praca fizyczna, trening 3-4 razy w tygodniu
1,8 – praca fizyczna, trening 5 razy w tygodniu
2,0 – ciężka praca fizyczna, codzienny trening.
Otrzymany wynik to ilość kalorii, której organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania.