Jak leczyć zapalenie osierdzia

Zapalenie osierdzia to stan zapalny błony, która otacza serce. Często pojawia się jako powikłanie po grypie. W wyniku stanu zapalnego w worku osierdziowym gromadzą się duże ilości płynu wysiękowego, a brak leczenia zagraża życiu.

Zapalenie osierdzia to choroba, w wyniku której w worku osierdziowym gromadzi się płyn wysiękowy. Stan zapalny szybko się rozszerza na inne warstwy serca, a także na części ciała. Konieczne jest szybkie leczenie, ponieważ może prowadzić do tamponady serca , która jest stanem zagrażającym życiu. Jak rozpoznać zapalenie osierdzia?

Jakie są objawy zapalenia osierdzia?

Zapalenie osierdzia może mieć charakter nawracający, przewlekły lub ostry. Najbardziej charakterystyczne objawy daje ostre zapalenie osierdzia. Wówczas pojawiają się bóole w klatcie piersiowej, których nasilenie zmienia się wraz z pozycją ciała – w pozycji leżącej ból jest nasilony, w pozycji siedzącej nieco się zmniejsza. Zapalenie osierdzia jest zwykle poprzedzone przez objawy typowej infekcji wirusowej, do których zalicza się:
• bóle stawowo-mięśniowe,
• gorączka,
• uczucie rozbicia.
Bardzo często występujące symptomy to także kaszel i duszność. Niekiedy zapalenie osierdzia przebiega równocześnie z zapaleniem mięśnia sercowego. Wówczas objawy ulegają znacznemu zaostrzeniu, a zebrany w osierdziu płyn może doprowadzić to tamponady serca będącej stanem zagrożenia życia.

Jakie są przyczyny zapalenia osierdzia

Przyczyn zapalenia osierdzia jest wiele i nie wszystkie są znane. Wiadomo, że choroba najczęściej dotyczy mężczyzn w wieku 20-50 lat i jest wynikiem różnego rodzaju zakażeń układu oddechowego. Zapalenie osierdzia może również występować u dzieci, a jego przyczyną są wówczas adenowirusy. Do przyczyn występowania choroby u osób dorosłych zalicza się:
• powikłania po grypie,
• powikłania po innych zakażeniach wirusowych,
• zakażenia bakteryjne,
• zakażenia grzybicze,
• HIV.
Zapalenie worka osierdziowego często pojawia się u osób, które chorują na niedoczynność tarczycy, nowotwory, gruźlicę czy AIDS. Ponadto choroba ta jest związana z chorobami autoimmunologicznymi i może pojawić się w wyniku urazów klatki piersiowej, serca lub przełyku, a także po radioterapii klatki piersiowej.