Jak leczyć zapalenie płuc

Zapalenie płuc może wywołane przez bakterie, wirusy i grzyby lub inne patogeny. Główne objawy to suchy, uciążliwy kaszel i ogólne osłabienie organizmu. Może także pojawić się wysoka gorączka lub utrzymujący się stan podgorączkowy.

Zapalenie płuc jest stanem zapalnym miąższu płucnego, który prowadzi do bardzo charakterystycznego wysięku. Często jest ono powikłaniem chorób wirusowych, np. grypy, ale może być również wynikiem zakażenia bakteryjnego lub grzybiczego. Choroba ta zawsze jest groźna dla życia i wymaga leczenia antybiotykami, sulfonamidami, środkami wykrztuśnymi, a niekiedy także środkami nasercowymi. W ciężkich przypadkach konieczne jest podawanie tlenu. Jak rozpoznać zapalenie płuc?

Jakie są objawy zapalenia płuc

Objawy zapalenia płuc zależą od patogenu, który wywołał chorobę. W przypadku bakterii najczęstszymi objawami są:
• dreszcze,
• zlewne poty,
• suchy kaszel, przechodzący w mokry z odkrztuszaniem ropnej wydzieliny,
• osłabienie,
• pojawiająca się nagle gorączka sięgająca nawet powyżej 40 stopni Celsjusza,
• duszność lub ból w klatce piersiowej.
Wirusowe zapalenie płuc przebiega dwufazowo – najpierw pojawia się gorączka, złe samopoczucie, bóle mięśniowe i ból głowy, a następnie suchy kaszel, ból w klatce piersiowej i duszność.
Podobne są objawy zapalenia płuc pochodzenia grzybiczego. Choroba ta przebiega łagodnie, ale może trwać nawet kilka tygodni. Temperatura chorego jest nieznacznie podwyższona, a towarzyszy jej suchy kaszel, ogólne osłabienie i bóle mięśniowe.

Zapalenie płuc u dziecka

Układ odpornościowy dziecka nie jest tak wykształcony, jak u osób dorosłych. Właśnie dlatego przebieg zapalenia płuc u dzieci jest zwykle bardzo ciężki. Objawy są podobne jak u dorosłych, ale w przypadku dzieci często pojawia się tzw. bezobjawowe zapalenie płuc. Jedynymi symptomami choroby mogą być wówczas sporadyczny kaszel, kiepskie samopoczucie i przyspieszony oddech. Dziecko nie ma zmian osłuchowych, dlatego do prawidłowej diagnozy konieczne jest wykonanie RTG klatki piersiowej. Pojawienie się poważnych duszności i znaczne pogorszenia ogólnego stanu zawsze wymaga leczenia szpitalnego.