Jak można zarazić się ebolą?

Gorączkę krwotoczną Ebola wywołuje wirus Ebola. Jest to choroba ciężka, bardzo często śmiertelna, a do zarażenia wystarczy bliski kontakt z płynami ustrojowymi zawierającymi wirusa. Objawy obejmują gorączkę, bóle głowy, gardła i mięśni, a także silne osłabienie.

Gorączka krwotoczna Ebola jest wirusową chorobą zakaźną, która w większości przypadków kończy się śmiercią. Do charakterystycznych objawów Eboli zalicza się wysoką temperaturę, bóle mięśni i biegunkę, a także bóle głowy, wysypkę, bóle klatki piersiowej i brzucha, wymioty. W zaawansowanej fazie choroby pojawiają się krwawienia z jam ciała oraz krwotoki wewnętrzne prowadzące do zgonu.

Co to jest ebola?

Gorączka krwotoczna ebola jest wysoce śmiertelną zakaźną chorobą, którą wywołuje wirus Ebola. Śmiertelność sięga 60-90% przypadków, a szczepionka nie istnieje. Prawdopodobnie nosicielami wirusa odpowiadającego za gorączkę krwotoczną ebola są małpy Saba oraz gryzonie. Wirusem można zarazić się drogą kropelkową, najczęściej po kontakcie z płynami ustrojowymi zarażonego zwierzęcia lub innego człowieka.

Pierwsze objawy zakażenia wirusem gorączki krwotocznej ebola pojawiają się po 2-10 dniach od momentu zetknięcia się z wirusem. Choroba zwykle trwa około 2 tygodni, ale zdarzają się przypadki śmiertelne już po 4 dniach od momentu wystąpienia objawów. Gorączka krwotoczna ebola początkowo przypomina grypę, lecz objawy pojawiają się szybko, a stan chorego ulega gwałtownemu pogorszeniu.

Początkowo chory ma gorączkę, do której dołączają bóle mięśni, gardła i głowy. Następnie pojawia się biegunka i wymioty, bóle brzucha i klatki piersiowej oraz zmęczenie. Po okresie inkubacji wirusa dołączają się kolejne, bardzo charakterystyczne objawy, takie jak:
• krwawienia z jam ciała – nosa, oczu, ust, odbytu, uszu,
• krwawa wysypka na całym ciele,
• stany depresyjne,
• nadwrażliwość skóry i swędzenie w okolicach intymnych,
• zaczerwienione podniebienie,
• śpiączka i delirium,
• krwawienia wewnętrzne.
Jedynym sposobem leczenia jest leczenie podtrzymujące i objawowe. Choroba zawsze wymaga hospitalizacji, ponieważ konieczne jest dożylne uzupełnianie płynów i ciągłe kontrolowanie ciśnienia krwi.

Gdzie panuje ebola?

Wirusem gorączki krwotocznej ebola zarazić się można głównie w krajach tropikalnych, a zwłaszcza w Afryce. Największą epidemię tej choroby odnotowano w w Gwinei w Afryce Zachodniej, skąd wirus przeniósł się na Liberię i Sierra Leone. Pojedyncze przypadku zachorowań odnotowano w Azji, Europie oraz Ameryce Północnej.