Na czym polega ejakulacja?

 

Ejakulacja brzmi nieco obco, dużo osób nie zna tego słowa. Natomiast słowo wytrysk mówi już dużo więcej. Oba terminy znaczą to samo. Jest to skompilowany proces neurobiologiczny. Występuje zarówno u mężczyzn jak i kobiet, jednak u tych drugich trudniej go osiągnąć.

 

Kiedy dochodzi do ejakulacji?

 

Ejakulacja czyli wytrysk jest momentem do którego dochodzi po udanym stosunku płciowym. Oczywiście można osiągnąć go też poprzez pieszczoty partnera czy partnerki lub bez udziału osoby drugiej. Nie da się osiągnąć ejakulacji bez podniecenia, stosunek musi być też odpowiednio długi i intensywny aby doszło do wytrysku.

 

Jak to działa?

 

W przypadku mężczyzn wejście w sferę podniecenia następuje szybciej niż u kobiet. Odpowiednio stymulowane narządy płciowe mężczyzny prowadzą to podniecenia, a to poprzez proces chemicznych procesów powoduje erekcję. Ta umożliwia penetrowanie pochwy partnerki i szereg innych pieszczot. Frykcyjne ruchy penisa prowadzą do skurczu mięśni gładkich, a następstwem jest zwiększenie ciśnienia i wędrówkę ejakulatu z najądrzy do penisa, z którego następuje wytrysk, czyli wyrzut spermy na zewnątrz. Koniecznie trzeba wspomnieć też o preejakulacie – substancji, która może powolnie uwalniać się z cewki moczowej. Pełni ona rolę naturalnego nawilżenia, ale trzeba na nią uważać, ponieważ zawiera plemniki i może dojść do zapłodnienia partnerki nawet bez wytrysku. Jest to bezbarwna substancja nieco różniąca się od spermy, ale oprócz plemników zawierać też może zarazki przenoszone drogą płciową w tym HIV. Niektórzy mężczyźni nie wydzielają tego płynu, ale i tak należy zachować rozsądek i obserwować jak to jest w naszym przypadku.

 

A co z kobietami?

 

Tak, one także mogą osiągnąć wytrysk, niby to logiczne ale nie każdy o tym wie. Nie chodzi tu tylko o mężczyzn. Zdarza się, że kobiety po udanym stosunku bądź pieszczotach punktu G myślą, że mokra plama na prześcieradle to mocz. Nic bardziej mylnego! To właśnie ejakulat – bezbarwna i bezwonna substancja. Może zostać pomylona właśnie z moczem, ponieważ przed ejakulacją dochodzi do uczucia potrzeby oddania moczu przez kobietę. W przeciwieństwie do mężczyzn u których orgazm jest najczęściej jednoznaczny z wytryskiem nie działa to u kobiet. Mogą one przeżyć orgazm łechtaczkowy i osiągnąć wytrysk, ale także najpierw może dojść do orgazmu pochwowego i po jakimś czasie do ejakulacji.