Na czym polega nacinanie krocza podczas porodu?

Mięśnie krocza są na tyle elastyczne, że kiedy dziecko podczas porodu wchodzi w kanał rodny, są w stanie rozciągnąć się w taki sposób, by główka malucha wyszła bez problemu na zewnątrz. Niekiedy podczas skomplikowanego i długiego porodu lub jeżeli istnieje podwyższone ryzyko, że krocze może mocno pęknąć, stosuje się jego nacinanie. Na czym polega ten zabieg, czy jest konieczny i w jaki sposób dbać o ranę po nacięciu?

Nacinanie krocza- decyzja lekarza czy kobiety?

Nacięcie mięśni krocza wykonuje się w kulminacyjnej fazie porodu, jeżeli rozwarcie nie jest wystarczające lub kiedy dziecko musi być jak najszybciej wydobyte na świat, ponieważ na przykład jest okręcone pępowiną i grozi mu niedotlenienie. Na czym polega nacinanie krocza podczas porodu? Na poszerzeniu ujścia kanału rodnego za pomocą cięcia wykonanego przez lekarza. Wykonuje się je od wyjścia pochwy w kierunku odbytu, jednakże nieco pod kątem. Chociaż cięcie jest nieduże, po porodzie sprawia wiele problemów, ponieważ boli, może źle się goić i utrudni normalną opiekę nad noworodkiem, w tym na przykład siadanie. Dlatego decyzja o tym zabiegu powinna być podejmowania z uwzględnieniem zdania kobiety, jeżeli oczywiście nie istnieją nagłe i ważne względy medyczne. Trzeba pamiętać o tym, że jeżeli lekarz przy konsultacji pacjentką nie dokona zabiegu, może dojść do pęknięcia krocza. Kiedy jest ono niewielkie, goi się stosunkowo szybko, jednakże nieraz, przy bardzo mało elastycznych mięśniach, krocze może pęknąć aż do odbytu, co powoduje liczne niebezpieczne dla zdrowia komplikacje i konieczność operacji.

Decyzja należy do kobiety

Oczywiście ostateczna decyzja o nacięciu należy do wykwalifikowanego lekarza, jednakże zabieg ten w renomowanych placówkach nie jest wykonywany wbrew rodzącej, ponieważ wiele kobiet po prostu sobie go nie życzy. W jaki sposób przyśpieszyć gojenie naciętego miejsca, jeżeli do zbiegu już dojdzie? Należy je jak najczęściej wietrzyć, czyli chodzić bez bielizny. Do mycia używa się naparów z ziół działających ściągająco, gojąco i antybakteryjnie. Do siadania najwygodniej jest stosować nadmuchiwane kółka, które można kupić w sklepie z akcesoriami dla dzieci i mam, ale bardzo dobrze w tym celu sprawdzi się także małe kółko do pływania.