Pierwszy raz w pigułce

Życie seksualne to temat istotny w życiu każdego człowieka, choć wciąż pomijany i traktowany nieadekwatnie do wymagań. Młodzi ludzie zamiast zdobywać rzetelną wiedzę w szkołach, przygotowanych do edukowania, szukają informacji w internecie lub od tak samo mało poinformowanych znajomych. Nieustanne trudności i błędy, wynikające z niewiedzy, nie zmieniły sytuacji i podejścia polityków do zmiany w tym temacie.

 

Oprócz podstawowych informacji w zakresie budowy narządów płciowych i sposobu rozmnażania, uczniowie nie wynoszą nic więcej ze szkół. Rzadko poznają dostępne środki antykoncepcji, możliwość zarażenia chorobami płciowymi czy sposobność, by porozmawiać na tak delikatne tematy jak pierwszy stosunek płciowy czy asertywność seksualna. A inicjacja seksualna to istotny moment w życiu każdego młodego człowieka, który powinien wkroczyć w nią w pełni świadomy i z podstawową garścią informacji.

 

Świadomość, odpowiedzialność i bezpieczeństwo.

 

Aby przeżyć swój pierwszy raz warto zastanowić się czy ja tak naprawdę tego chcę. Często nastolatkowie decydują się na współżycie, ponieważ czują presję rówieśników, którzy mają ten krok za sobą i wytykają palcami te osoby, które jeszcze nie podjęły się współżycia. Pomimo trudnych emocji związanych z odtrącaniem grupy czy jawnymi szykanami, nie warto podejmować współżycia pod presją. To zawsze powinna być świadoma decyzja obojga partnerów. Warto wybrać sobie na to wydarzenie spokojne, bezpieczne miejsce, tak by nie przejmować się, że zaraz ktoś wejdzie lub zobaczy moment współżycia. Warto również doświadczyć pierwszego razu z osobą, której się ufa, którą się kocha i przy której czujemy się bezpiecznie. Inicjacja seksualna z przypadku nie jest dobrym pomysłem. Najważniejszą kwestią jest forma zabezpieczenia, którą warto wcześniej przedyskutować, by nie martwić się później niechcianą ciążą. Najlepszym źródłem wiedzy będą doświadczeni dorośli (rodzic, nauczyciel, edukator seksualny) lub fachowe książki, nie warto słuchać rad starszych kolegów, którzy za metodę antykoncepcji uważają stosunek przerywany. Oboje partnerzy powinni być dla siebie delikatni i cierpliwi, słuchać swoich ciał.