Jak wygląda barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego to roślina osiągająca nawet 4m wysokości. Wyróżnia się wielkimi liśćmi, baldaszkowatymi kwiatostanami i łodygą o średnicy nawet 10cm. Na liściach znajdują się włoski, które powodują poparzenia I i II stopnia.

Lato to idealny czas na wypoczynek w otoczeniu przyrody. Niestety, jeśli w pobliżu znajdzie się barszcz Sosnowskiego, wyprawa może skończyć się niewesoło. Roślina ta mierzy nawet 4 m i jest silnie toksyczna. Wyglądem przypomina bardzo wyrośnięty koper. Lekkie dotknięcie liści powoduje oparzenia I i II stopnia, dlatego warto wiedzieć jak tę roślinę rozpoznać i gdzie można się na nią natknąć.

Gdzie występuje barszcz Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego nazywany jest często „zemstą Stalina”, ponieważ w latach 50. XX wieku w Rosji i całym bloku wschodnim uprawiano go na wielką skalę jako paszę dla bydła. Sprowadzono go z Kaukazu. Dopiero po poznaniu toksycznych właściwości tej rośliny, uprawy zaprzestano. Barszcz Sosnowskiego ma duże właściwości regeneracyjne, a jego nasiona mogą wykiełkować nawet po kilku latach.

Obecnie barszcz Sosnowskiego występuje na całym terenie Europy Wschodniej i Środkowej. Można się na niego natknąć przede wszystkim na nieużytkach, łąkach, pastwiskach, polach, polnych drogach, a także na brzegach jezior i rzek. Największe skupiska tej rośliny występują w województwie warmińsko-mazurskim i mazowieckim.

Jak usunąć barszcz Sosnowskiego?

Uprawa barszczu Sosnowskiego w Polsce jest zakazana, a gminy mają prawny obowiązek usuwania roślin pojawiających się przy rzekach, drogach, jeziorach, na łąkach czy nieużytkach. W Polsce nie można usuwać barszczu Sosnowskiego samodzielnie! Mogą to zrobić wyłącznie wyspecjalizowane podmioty, które usuwają rośliny metodą mechaniczną lub chemiczną. O znalezieniu barszczu Sosnowskiego należy powiadomić Straż Miejską lub wydział ochrony środowiska w gminie.

W przypadku, gdy roślina znajduje się na terenie prywatnym, za jej usunięcie odpowiada właściciel terenu. Osoby prywatne mogą starać się o dotację na usunięcie barszczu Sosnowskiego, dzięki czemu uzyskają częściowy zwrot kosztów pozbycia się tego uciążliwego chwastu.