Zabezpiecz swoje perspektywy na dziecko

Kiedy czynność jajników ustaje, pojawia się bezpłodność. Jednak dzięki wcześniejszemu zamrożeniu komórek jajowych, nawet takie kobiety mają szansę na urodzenie dziecka.

Na czym polega mrożenie komórek jajowych?

Zamrożenie dojrzałych komórek jajowych kobiety polega na tym, że pobiera się je po właściwej stymulacji hormonalnej pracy jajników, a następnie mrozi. Jest to sposób na zachowanie płodności, adresowany w szczególności do osób, które ze względów medycznych zmuszone są odłożyć w czasie decyzję o staraniu się o dziecko. Na pewno pobranie komórek jajowych wykorzystają także kobiety zagrożone chorobami, mogącymi wywoływać niepłodność, które mają m.in. przed sobą terapię onkologiczną.

Z usługi zamrażania jajeczek w wielu klinikach in vitro w Polsce korzystają również i te panie, które odkładają decyzję o macierzyństwie  z uwagi na karierę zawodową lub brak partnera, który mógłby zostać ojcem.

Szanse na naturalne zajście w ciążę maleją z każdym cyklem owulacyjnym, ponieważ wraz z nim zmniejsza się pula pęcherzyków, w których dojrzewają komórki jajowe. W chwili urodzenia dziewczynka dysponuje blisko 400 tys. pęcherzyków, a po 30. roku życia pozostaje mniej więcej 12 proc. pęcherzyków z pierwotnej puli, zaś po 40. już tylko około 3 proc. Dlatego też spadają procentowe szanse na zajście w ciążę.

Zamrażanie komórek jajowych przez kobiety młode, w wieku od 20 do 30 lat, powoduje, że kiedy zdecydują się one na dziecko, będą mogły wykorzystać pobrane wcześniej komórki i użyć ich do zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Zmniejszy to ryzyko wystąpienia wad rozwojowych płodu, które występuje u matek starszych, ponad 40-letnich.

Jak to wygląda w praktyce?

Pierwszym krokiem do zachowania płodności poprzez zamrożenie dojrzałych komórek jajowych jest odbycie wizyty kwalifikacyjnej w klinice, która zajmuje się takimi zabiegami. Kobieta musi wykonać odpowiednie badania, które umożliwią ostatecznie pobranie komórek jajowych. Powinna także przejść proces stymulacji hormonalnej, który ma na celu zwiększenie liczby dojrzałych komórek jajowych, dojrzewających w ciele kobiety. Pacjentka pozostaje pod ścisłą obserwacją lekarza, a stymulacja i jednoczesne monitorowanie cyklu owulacyjnego trwa od 2 do 4 tygodni.

Pobranie komórek jajowych dokonywane jest w znieczuleniu ogólnym, w wyznaczonym przez lekarza dniu cyklu. Pobraniu podlega płyn pęcherzykowy wraz z komórkami jajowymi, a zabieg trwa zaledwie kwadrans. Po odpowiednim przygotowaniu pobranego materiału genetycznego w laboratorium embriologicznym, zostaje on zamrożony.